Thursday, September 11, 2014

Thinking about Prices and Money

Max sorted the coins to pay for a pineapple that cost $2.70. He used four coins to make up that amount.

Thinking about money

Ella is buying milk. Each bottle costs 2.30 each. Ella knows that for two bottles she needs $4.60. She took a photo of the coins she will need to give the shopkeeper.